FAQ

Najczęściej zadawane pytania odnośnie kotłów kondensacyjnych

Czym różni się kocioł kondensacyjny od kotła standardowego?

Kotły kondensacyjne wykazują znacznie wyższą sprawność w odniesieniu do kotłów standardowych sięgającą nawet 107 %. W kotłach kondensacyjnych oprócz ciepła zawartego w spalinach wykorzystuje się również energię zawartą w parze wodnej (tzw. energia utajona). W tym procesie odzyskiwana jest znaczna ilość ciepła, która w tradycyjnych kotłach jest tracona przez komin. Dzięki efektowi kondensacji jesteśmy w stanie uzyskać oszczędność w zużyciu paliwa w granicach 10-20%.

Kiedy zastosować kocioł dwufunkcyjny, a kiedy kocioł jednofunkcyjny?

Kotły dwufunkcyjne służą do centralnego ogrzewania i jednocześnie spełniają rolę przepływowego podgrzewacza ciepłej wody użytkowej. Kotły jednofunkcyjne pełnią rolę grzewczą w układzie c.o., ale mogą współpracować z zasobnikiem ciepłej wody i tym samym również realizować zaopatrzenie w c.w.u. . Kotły dwufunkcyjne są polecane przede wszystkim w mieszkaniach z jedną łazienką, w których między urządzeniem grzewczym i najdalej wysuniętym punktem poboru ciepłej wody jest stosunkowo niewielka odległość. W rozległych instalacjach, w domach jednorodzinnych i w przypadku zasilania większej liczby łazienek, zaleca się stosowanie kotłów jednofunkcyjnych współpracujących z zasobnikami c.w.u. o odpowiedniej pojemności, wynikającej z zapotrzebowania na wodę.

Co zrobić z powstającym kondensatem?

Kondensat jest płynem o odczynie kwasowym o kwasowości zbliżonej do octu (pH 3,5). Średnio można przyjąć, że dla kotła o mocy 21 kW będzie go średnio około 20 l na dobę. W Polsce nie obowiązują żadne przepisy dotyczące kondensatu. Natomiast zgodnie z obowiązującymi w większości krajów europejskich przepisami dla kotłów kondensacyjnych poniżej 50 kW mocy nie stosuje się żadnych dodatkowych urządzeń neutralizujących. Kondensat odprowadza się bezpośrednio do kanalizacji obiektu. Jest to możliwe m.in. dlatego, że ilość kondensatu w porównaniu z ogólną ilością ścieków jest niewielka, a same ścieki domowe mają odczyn zasadowy, czyli samoistnie neutralizują kwaśny odczyn kondensatu.

Kto dokonuje pierwszego uruchomienia i czy jest ono płatne?

Uruchomienia zerowego kotła oraz przeszkolenia użytkownika o sposobie jego obsługi dokonuje Autoryzowany Serwis Thermagen. Koszt uruchomienia zerowego pokrywany jest przez producenta kotła, a koszt dojazdu serwisu pokrywa użytkownik.

Kto wykonuję konserwację i przegląd urządzenia?

Konserwacji i przeglądu okresowego dokonuje Autoryzowany Serwis Thermagen. Koszty przeglądu pokrywa użytkownik.

Jak często należy dokonywać obowiązkowych przeglądów w ramach gwarancji?

Przeglądów należy dokonywać co 12 miesięcy licząc od daty pierwszego uruchomienia.

Kto ponosi koszty napraw gwarancyjnych?

Koszty wszystkich napraw gwarancyjnych ponosi producent kotła.

W jaki sposób dobrać moc kotła?

Dobór odpowiedniego urządzenia i mocy grzewczej odbywa się w oparciu o bilans zapotrzebowania na ciepło dla danego budynku lub mieszkania oraz zapotrzebowania na ciepłą wodę. Istotne znaczenie oprócz kubatury pomieszczenia ma także sposób izolowania domu, rodzaj drzwi, okien i rodzaj wentylacji. Dobranie urządzenia odpowiedniej mocy ma znaczenie ekonomiczne. Kocioł o zbyt małej mocy nie dogrzeje nam budynku, natomiast urządzenie o zbyt dużej mocy będzie pracowało z zaniżoną sprawnością i nie wykorzysta swoich możliwości. Autoryzowani Partnerzy Thermagen dobiorą odpowiedni produkt do Państwa potrzeb.

Opinie klientów

Arek z Pruszcza Gdańskiego
"Świetny serwis i super kocioł. Po okresie grzewczym widzę już duuuuże oszczędności w porównaniu do tego co miałem". Naprawę polecam !"
Basia z Gdyni
„Nie sądziłam, że kocioł może być tak prosty w obsłudze”
Marek z Gliwic
„W końcu zima nie jest mi straszna”

KALKULATOR

Oblicz oszczędność jaką przyniesie ogrzewanie kotłem kondensacyjnym w porównaniu do kotła tradycyjnego.

Oblicz oszczędności